Jdi na obsah Jdi na menu
 


8. 6. 2008

 

V Čechách není jiných vsí jménem Synčany. (Synčany = ves lidí Synkových, může být i jinak. A.Profous, Místní a pomístná jména.)
Synčany jsou doloženy poprvé v roce 1374, kdy zde měli majetek bratři Dětleb a Ješek ze Seslávek. V roce 1391 se připomíná Čeněk ze Synčan, rok 1415 podepsali stížný list do Kostnice ( proti upálení J. Husa) Filip a Martin ze Synčan. V průběhu 15. stol. je známo ještě několik zemanů s přídomkem ze Synčan. Tvrz se však v této době v Synčanech neuvádí.
V roce 1543 koupil Synčany od Kateřiny z Potštejna Václav Talacko a připojil je k Rosicům.
V roce 1558 v souvislosti s dělením majetku Talacků, získal Synčany jako samostatný statek Jindřich Talacko z Ještětic.
Ten zde založil tvrz, která je zmiňována poprvé roku 1600, kdy po Jindřichově smrti přejímal Synčany jeho syn Hynek Talacko z Ještětic.
Druhý Jindřichův syn Václav Šťastný, který se stal majitelem Synčan po Hynkovy, se v letech 1618-1620 zúčastnil stavovského povstání a byl proto roku 1623 odsouzen ke konfiskaci jedné třetiny majetku. Královská koruna ale zabavila celý jeho majetek a rozdíl proplatila Václavovi v penězích.
V roce 1630 koupila tvrz, poplužní dvůr a ves Synčany, Františka Hyp. Eusenbie Berková, hraběnka z Fytštemberka, která vše připojila ke svému rosickému panství.
Tvrz, která přestala být centrem samostatného statku, zpustla a zanikla. Po roce 1630 se již v písemných pramenech neuvádí. Stávala v areálu dvora uprostřed vsi, ale její přesné místo nelze již dnes určit.
Je možné předpokládat, že stála na místě domu č.p. 36 nebo 38, kde je dnes stodola, která ve svém štítu má niku s Panenkou Marií s Jezulátkem.
Poslední Synčanskou vrchností byl rod Kinských.

 

Obrazek

 

                                                                                                                                                        V.R

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář