Historie SDH

23. 6. 2013

Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1883 za největšího působení p. Josefa Pospíšila rolníka ze Synčan.Ten byl  zvolen velitelem.

Obrazek

Hasičská výzbroj pro 16 mužů byla zapůjčena a později odkoupena za 500 zlatých. Stříkačka i s výzbrojí stála 1200 zlatých.

V roce 1933 na slavnostní přehlídku konanou na počest 50let hasičů v Synčanech, byla zakoupena trubka (batalionka).

Slavnost na počest 85 let T. G. Masaryka zahájil velitel Alois Hašek též v roce 1933.

V roce 1936 byli hasiči Synčany přiděleni k župě Chrudimské.

V roce 1951 na žně dostal sbor novou motorovou stříkačku - přenosnou.

Hasiči se aktivně účastnili požárů a pořádali společenské akce ( čarodejnice, plesy v obou Synčanských pohostinstvích.).

Od roku 1985 až do roku 2008 byl velitelem SDH Synčany Stanislav Jeřábek, předseda Radomil Hančár a další.

Obrazek

Obdrželi mnoho poděkování,diplomů a medailí. Pokračovali v tradičních čarodejnicích, pořádali rozloučení s prázdninami atd.

Poslední akce byla v roce 2002 a od té doby byl Sbor dobrovolných hasičů Synčany neaktivní.

Některé vybavení využívá SDH Brčekoly a Rosice.

Obrazek.

Novodobá  historie se začala psát až 24. května 2008, kdy se sešla parta 11 dobrovolníků ( 9 mužů a 2 ženy)  podle návrhu F. Kysely a M. Šimunka, která se rozhodla tuto tradici obnovit. A po letech oprášit zašlou slávu SDH Synčany.

Obrazek

Noví členové SDH Synčany stále přibývají a nyní náš sbor má 15 členů.

Za téměř krátkou historii mladí hasiči dosáhly obdivuhodných výsledků.

Sbor dobrovolných hasičů pokračuje v tradičních čarodejnicích a jiných akcích pro děti i dospělé.